Bardiów – perła tuż za granicą

Autor: karol

Sty 19 R

Tagi:, , , , , ,

Kategoria: Słowacja, Uncategorized

1 Komentarz

Przesłona:f/11
Focal Length:17mm
ISO:400
Migawka:1/0 sec
Aparat:Canon EOS DIGITAL REBEL XT

Czas wrócić do rodzinnej Europy Środkowej: na zdjęciu kościół pod wezwaniem św. Idziego w Bardiowie.

Bardiów leży w Szaryszu, na północnych krańcach Pogórza Ondawskiego. Jest absolutną perełką, o czym, mam wrażenie, niewiele osób w Polsce wie, a w dodatku leży o kilkanaście kilometrów od naszej granicy. Walory Bardiowa w 2000 roku doceniło UNESCO wpisując miasto na listę światowego dziedzictwa.

Uroda miasta jest pochodną jego niegdysiejszego bogactwa, które wzięło się z dogodnego położenia pomiędzy przełęczami dukielską a tylicką. Tamtędy właśnie wędrowali kupcy wiozący towary pomiędzy Węgrami a Polską. O tym, jak to położenie było dogodne, można sprawdzić przy pomocy … Google Maps. Gdy spróbujemy wytyczyć najkrótsza trasę pomiędzy Krakowem a Tokajem, komputer wskaże nam drogę prowadzącą przez Bardiów. Stąd nie powinna nas zaskoczyć informacja, że jedna trzecia wina spożywanego w Krakowie w XVII wieku była sprowadzana z Węgier via Bardiów.

Miasto zasiedlone przez saskich kolonistów miało prawo składu i dzięki temu rozwijało się prężnie przeżywając szczyt swojego znaczenia pomiędzy XV a XVII wiekiem. Rozwój miasta zatrzymał się, gdy Rzeczpospolita zaczęła podupadać; na dotychczasowych szlakach handlowych o kupców było coraz trudniej, a ci co wciąż się tu pokazywali wozili towary o warte ułamek tego, co dawniej. Ale dzięki stagnacji, w jaką popadł Bardiów, dziś możemy zobaczyć miasto, które z grubsza wygląda tak samo, jak 400 lat temu, kiedy tutejsze piwnice pełne były węgrzyna mającego trafić na polskie stoły.

Reklamy

One comment on “Bardiów – perła tuż za granicą”

  1. Lubie akapity i zdanie swoje podzielam 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: